Network Operation Centre
Network Operation Centre Virtual Power Plant Sp. z o.o. http://vpplant.pl/
Reklama.
Zacznę jednak od przykładów z innego kontynentu, bo trafiłem na wartościowy raport GTM Research dotyczący przedsiębiorstw energetycznych w USA. Autorzy wspomnianego raportu wyróżniają aż cztery grupy usług (poza sprzedażą elektryczności), które znajdują się dziś w ofercie przedsiębiorstw energetycznych.
Dwie z tych grup można określić jako usługi towarzyszące działalności podstawowej tych przedsiębiorstw. Są to usługi informacyjne (systemy zarządzania energią w domu, raporty energetyczne dla użytkowników końcowych, usługi z zakresu efektywności energetycznej obiektów, usługi DSR, dostępna online informacja o zużyciu energii dla użytkowników końcowych) oraz usługi energetyczne (ochrona przed przepięciami, modernizacje obiektów, oświetlenie, usługi z zakresu dostosowania obiektów do warunków atmosferycznych, serwisowanie urządzeń elektrycznych, punkty ładowania samochodów elektrycznych).
Dwie kolejne grupy usług już w tak oczywisty sposób nie łączą się z rynkiem energetycznym. Po pierwsze są to usługi gwarancyjne i ubezpieczeniowe, dostarczanie Internetu i sygnału telewizyjnego, usługi ogrodnicze, a także odbiory techniczne dla indywidualnych klientów. W ofercie przedsiębiorstw energetycznych znajdziemy również takie usługi jak: doradztwo w zakresie tworzenia inteligentnych domów, usługi związane z uzyskiwaniem pozwoleń, udzielanie kredytów czy usługi z zakresu udzielanie licencji w zakresie własności intelektualnej.
Jak wyglądają usługi dodatkowe przedsiębiorstw energetycznych w Polsce? Oferta usług dodatkowych polskich przedsiębiorstw dotyczy w szczególności dwóch pierwszych wspomnianych wyżej grup usług, czyli tych w pewnym stopniu związanych z energetyką. Dziś standardem są usługi pre-paid, sprzedaż gazu ziemnego, usługi gwarantujące niezmienność cen przez określony czas (nawet do 3 lat).
Cechą charakterystyczną oferty uzupełniającej podstawowy zakres usług przedsiębiorstw energetycznych jest łączenie ich w pakiety ze sprzedażą energii elektrycznej. Przykładowo możemy kupić pakiet energii elektrycznej: z dostępem do MS Office 365 (Energa), z jednoczesnym zakupem żarówek LED Philipsa (PGE), z drobnymi usługami prawniczymi (PGE), dostępem do lekarzy specjalistów LUX MED (Enea), z bezpłatnym kontem bankowym w Getin Banku (Enea), z ubezpieczeniem (Enea - ubezpieczenie od utraty pracy i wypadków losowych, PGE - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków; ubezpieczenie utraty pracy; ubezpieczenie czasowej niezdolności do pracy; ubezpieczenie hospitalizacji; ubezpieczenie assistance).
Ciekawe usługi w pakiecie oferuje Tauron: „Prąd z Elektrykiem 24H” (pomoc specjalisty w przypadku awarii energetycznych) oraz „Prąd z Serwisantem 24H” (fachowa naprawa urządzeń elektrycznych przez całą dobę). Z kolei PGE oferuje wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska pakiet sprzedaży energii elektrycznej dla osób wytwarzających prąd z paneli fotowoltaicznych (BOŚ – umożliwia udział w programie „Prosument”, PGE – dostarcza prąd, gdy potrzeby danego prosumenta będą większe niż energia wytworzona z paneli).
PGE i Tauron oferują również firmom sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł energii, co jest poświadczane stosownym certyfikatem. Jest to usługa kierowana do firm, dla których wizerunku ważny jest status podmiotów przyjaznych środowisku.
Energa prowadzi pod swoja marką sklep internetowy (działy: AGD, narzędzia, sport i zdrowie, elektronika i oświetlenie, podróże i wypoczynek). Oczywiście odbiorcy energii elektrycznej od Energi mają pewne bonusy podczas korzystania z tego sklepu, np. w postaci bezpłatnych dostaw.
Enea i PGE oferują odbiorcom biznesowym usługi z zakresu doradztwa energetycznego. Pierwsza z tych firm w ramach usługi ENERGIA+ Professional doradza jak obniżyć koszty użytkowania energii elektrycznej, oferuje pomoc techniczną i produktową oraz podpowiada jak podnieść poziom niezawodności pracy urządzeń elektroenergetycznych. Z kolei PGE w ramach oferty audytu energetycznego pomoże nie tylko dobrać taryfy, ale przeprowadzi też szereg usług specjalistycznych takich jak: dobór baterii kondensatorów, pomiar jakości zasilania, pomiary termowizyjne układu rozdzielczego, audyt jednodniowy – tzw. „walk-through”, pełny audyt elektroenergetyczny z pomiarami PQ i analiza obciążeń, przegląd okresowy instalacji elektrycznej wraz z przeglądem stacji SV/n, audyt efektywności energetycznej zgodny z Ustawą, doradztwo w przetargach na białe certyfikaty dla działań podnoszących efektywność energetyczną.
Według mnie warto również wspomnieć usługę ładowania samochodów elektrycznych oferowaną od kilku lat przez RWE, a ostatnio również przez Energa. W obu przypadkach usługa jest póki co bezpłatna. Nie pełni ona roli biznesowej, lecz ma za zadanie tworzyć pozytywny wizerunek obu marek. Jednak wraz we wzrostem liczby samochodów elektrycznych może przerodzić się w dodatkowe źródło przychodów obu przedsiębiorstw.
W marketingu dużych koncernów energetycznych już nie wystarczają instrumenty miękkie takie jak budowanie pozytywnego wizerunku przez zakrojone na szeroką skalę działania PR - nazwy tytularne obiektów sportowych, mecenat nad kulturą i sportem etc.
Jak wynika z krótkiego przeglądu polskie przedsiębiorstwa energetyczne nieśmiało dołączają do swojej oferty usługi dodatkowe, które pozornie nie są bezpośrednio związane z ich podstawową działalnością. Miejmy nadzieję, że będzie ich wiecej za sprawą rosnącej konkurencji i wzrostu świadomości konsumentów, o których trzeba coraz mocniej zabiegać, bo o klienta, dysponującego dostępem do informacji - trzeba zabiegać nowymi usługami.
Duże koncerny energetyczne potrzebują nowych innowacyjnych produktów jak kania dżdżu, a innowacje zagranicą i w Polsce powstają szybciej w partnerstwie z elastycznymi specjalistycznymi firmami takich jak Opower, EnerNOC lub polska prowadzona przeze mnie spółka Virtual Power Plant.
Odpowiadając na pytanie zapisane w tytule artykułu, moim skromnym zdaniem - nowe usługi przedsiębiorstw energetycznych są najbardziej potrzebne .... przedsiębiorstwom energetycznym działającym w klasycznym modelu biznesowym.