O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Chemicy podnieście rękawice - Czy chlorowane baseny są niebezpieczne dla zdrowia podobnie jak palenie papierosów?

Wróciłeś z wakacji? Cieszysz się z powrotu tężyzny fizycznej, bo pływałeś na basenie. Może właśnie zwiększyłeś prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór wątroby, nerek lub pojawienia się zaburzeń układu nerwowego. Powszechnie stosowany do dezynfekcji wody basenowej podchloryn sodu wchodząc w reakcje chemiczne z organicznymi zanieczyszczeniami tworzy toksyczne dla ludzi związki chlorowcopochodne metanu. Nazywane są one trihalometanami (THM). Organizmy żywe przyswajają THM przez układ pokarmowy, skórę oraz przez drogi oddechowe. Zainteresowałem się problemem THM analizując opracowania optymalizacji energii na obiektach sportowych.


Szkodliwości THM jest opisywana w wielu polskich oraz zagranicznych publikacjach naukowych. Przykładem może być badanie wykonane przez A. Piotrowską i E. Szczechowiak pod tytułem „Wpływ systemu uzdatniania wody i układu wentylacji na obecność trihalometanów w środowisku krytego basenu kąpielowego”, gdzie zwrócono uwagę na istotność sprawnego oraz dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji hali basenowej i zapewnienie wysokiej jakości powietrza. W powyższym badaniu omówiono również proces powstawania THM’ów, czyli w jaki sposób chlor w połączeniu z substancjami organicznymi tworzy szkodliwe substancje, co jednocześnie powoduje spadek zawartości chloru w wodzie basenowej.

Do podnoszenia efektywności energetycznej basenów nie wystarczają narzędzia znane z innych wielkopowierzchniowych budynków. Sklepy, biura wystarczy wentylować z dokładnością do komfortu odczuwalnego przez ludzi (temperatura powietrza, stężenie CO2, wilgotność powietrza). Wiele publikacji o efektywności energetycznej na basenach koncentruje się na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji, temperatury i wilgotności powietrza. Jednak przed rozpoczęciem racjonalizacji zużycia prądu na basenach warto zacząć od analizy procesów utrzymujących czystość wody i powietrza.

Po zapoznaniu się z wieloma zagranicznymi opracowaniami dotyczącymi czystości wody w basenach jestem zaniepokojony, bo nie znalazłem opisu skutecznej bieżącej metody monitorowania i zapobiegania występowaniu nienormatywnych stężeń związków chloru w wodzie lub powietrzu. Tradycyjne oznaczanie ilościowe THM wykonuje się najczęściej kosztowna metodą chromatografii gazowej. Jest potrzeba monitorowania THM – teraz ruch dla innowatorów.


Zapraszam chemików do kontaktu z moją firmą, zbieramy zespół do rozwiązania problemu rakotwórczych trucizn i oszczędzania energii na basenach.

I jeszcze …rada: przed wejściem na pływalnie z chlorowaną wodą – weź głęboki oddech, zrezygnuj z pływania - jeśli zapach będzie mocno nieprzyjemny, bo może on oznaczać wysokie stężenie THM w powietrzu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...